Dovolená v Holandsku

Dovolená na vodě se pro mě a moji rodinu stala tradiční záležitostí. Již po několik let si každoročně pronajímáme hausbót pro týdenní dovolenou na Baťově kanále v půjčovně lodí a hausbótů ve Spytihněvi. 

Pro následující léto pro nás půjčovna přichystala velké překvapení. Kromě klasické nabídky hausbótů pro Baťův kanál nám nabídli výpůjčku lodě v Holandsku.

Plavbu po Baťáku jsme si zamilovali, ale Holandsko nabízelo zcela jiné možnost, zcela jiný pohled na plavbu, krátka pro moji rodinu OBROVSKÁ VÝZVA. Během rodinné porady jsme se shodli, že výzvu přijmeme a pokoříme spletité vodní cesty Nizozemí, kterých tam je snad více než asfaltových silnic.

Týden na hausbótu v Holandsku utekl jako voda. A musím přiznat, že tento týden byl opravdu úžasný. Po klasickém zaškolení řízení lodě jsme nafasovali instrukce, doporučení a obrovskou mapu vodních cest v provincii Friesland a v zápětí jsme vyrazili vstříc vodnímu dobrodružství.

Krajina v Holandsku

Malebná krajina nás při plavbě naprosto okouzlovala, ať už to byla příroda, nádherné autentické domky u břehů nebo několikametrové plachetnice, které si to uháněly kolem nás. Pokud jsme projížděli městem nebo i malou vesničkou, nikde nechyběla spousta mostů, které mé děti naprosto milovali. Mosty se staly oblíbenou atrakcí, jelikož téměř u každého z nich obsluha spouštěla na udici malý dřevák, kam se vhazoval drobný poplatek za proplutí. Naše rozhodnutí strávit dovolenou na lodi v Holandsku bylo převážně ze zvědavosti a také jsme chtěli zažít něco nového.

Hausboty a cyklistika

Velmi dobře jsme věděli, jak je celá země spjatá s lodní dopravou, ale i tak jsme nečekali, že toto pouto bude až tak silné. Možnosti zde byly opravdu velké. Hausbót, na kterém se plavíte, vám poskytuje naprostou svobodu. Na rozdíl od ČR nemusíte hledat místo, které je vyznačené jako přístaviště. Na přikotvení vám stačí pár kolíků. Můžete si vybrat, zda přenocujete někde v klidné přírodě a večer strávíte rybařením nebo zda zakotvíte v městském přístavu a jdete se projít útulně zařízeným městem. Mile nás také překvapila velmi kvalitní infrastruktura cyklostezek. Proto jsme neváhali a na jeden den jsme si půjčili kola a provincii Friesland jsme z malé části zdolali i na tomto dopravním prostředku. Na rozdíl od mých neposedných dětí nejsem velký cyklista, ale tuhle jízdu jsem si opravdu užila, v Nizozemí totiž opravdu nenajdete skoro ani jeden kopec.

Na závěr bych chtěl poděkovat přátelům z půjčovny ve Spytihněvi, že mi umožnili tuhle skvělou dovolenou na vodě, kterou jsme si s rodinou opravdu užili. Všem, co mají zájem o pořádné vodní dobrodružství, vřele doporučuji.

Hodnocení článku: 
Average: 5 (6 votes)

Komentáře

Myslím, že v kombinaci hausbot - kolo je Holandsko nepřekonatelné. K tomu neuvěřitelně přátelské obyvatelstvo, vynikající sýry a krásná příroda dělají z dovolené opravdový zážitek. Ještě jednou díky za reportáž a těším se na další.