Free foto neboli fotografie zdarma na Pixabay

  • 22 February 2014
  • Autor: zvl
Úvodní stránka serveru Pixabay

Jelikož dělám weby a otázka ilustračních fotografií je pro mě žhavá poměrně často, nezbývá mi než pátrat po kvalitních zdrojích. Fotky totiž dělají celý dojem z webu a tak na nich opravdu hodně záleží. Samozřejmě v ideálním případě by mělo jít o profesionální kvalitu za nula peněz.

Zdálo by se, že takový požadavek je z říše utopie, ale opak je pravdou. Už někdy dříve jsem psal o fotkách zdarma na Dreamstime a dnes přináším pecku mnohem větší.

Znáte Pixabay?

Pixabay.com je server, kde si můžete stáhnout zdarma fotografii, vektorovou grafiku nebo obrázek a není v tom žádný háček! Všechny obrazové dokumenty jsou totiž opatřeny ochrannou známkou "Public domain", což zjednodušeně znamená, že je může používat kdokoliv a to i komerčně.

A ten háček tu opravdu není. Není třeba se ani registrovat. Prostě si vyberete fotku a tu si stáhnete. Je vám trapně, že za takovou krásnou fotku opravdu nic neplatíte? Kupte provozovateli kafe (ikonka, kterou často uvidíte).

Samozřejmě možnost registrace tady je a já jsem to také udělal. Chtěl jsem si vyzkoušet jaké to je poskytovat zdarma své fotky a co mě zajímalo nejvíc - jestli bude vůbec o mé výtvory zájem.

Po založení profilu vás to vyzve k nahrání 10 fotek - tím byste se měli zbavit reklamy na Shutterstock (která je všude). Já jsem nahrál jenom jednu - k ní jsem přidal štítky s klíčovými slovy, podle kterých by se dala vyhledat (anglicky of course).

Následovalo čekání necelý půlden, než mi ji někdo schválil a teď bylo to pravé vzrušení. Může někdo v takové záplavě fotek tu mou objevit?

Asi za další půlden mám první výsledky. Nevím, jaká čísla mají skuteční fotografové. Já jsem však spokojen. 22 lidí fotku vidělo, 7 si ji stáhlo, 5 mi dalo palec a jeden napsal komentář "beautiful". Asi 2 sekundy přemýšlím, že bych se vykašlal na PHP a začal fotil, což můj IT mozek nakonec vyhodnotil jako false, ale dobrý pocit tady je.

Navíc už mi není trapné používat zadarmo cizí výtvory, vždyť i ostatní lidé mohou používat ty mé a ještě mě hřeje na duši, že se to vůbec někomu líbí. Zkusím tam poslat ještě něco. Link na můj profil je zde (kdyby to někoho zajímalo)

Statistiky mého obrázku
Statistiky mého obrázku
Hodnocení článku: 
Average: 5 (7 votes)

Komentáře

Děkuji Vám za článek "Znáte Pixabay?"
Jsou tam pěkné materiály.
Cubul